  • LC4256B-5FN256AI
LC4256B-5FN256AI
advertisement
Manufacturer No:
LC4256B-5FN256AI
HK JDW NO:
477-LC4256B-5FN256AI
Package:
256-BGA
Datasheet:
LC4256B-5FN256AI
Description:
2.5V 1mm PMIC ispMACH? 4000B Series LC4256 2.5V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
LC4256B-5FN256AI Overview
Currently, there are 256 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.The item is enclosed in a 256-BGA package.There are 128 I/Os on the board.Terminations of devices are set to [0].The terminal position of this electrical part is BOTTOM, which serves as an important access point for passengers or freight.The power supply voltage is 2.5V.It belongs to the family [0].Ideally, the chip should be packaged by Tray.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of ispMACH? 4000Bseries FPGA.In this chip, the 256pins are programmed.Additionally, this device is capable of displaying [0].The LC4256indicates that its related parts can be found.There are 16 logic elements or blocks present.It operates from 2.5V power supplies.Initially, the maximum supply voltage (Vsup) is 2.7V.It has 4dedicated inputs for detecting input signals.It is important that the supply voltage (Vsup) exceeds 2.3VV.The clock frequency of this device should not exceed 156MHz.
LC4256B-5FN256AI Features
256-BGA package
128 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
256 pin count
2.5V power supplies
LC4256B-5FN256AI Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256B-5FN256AI CPLDs applications.
  • State machine design
  • High speed graphics processing
  • Address decoding
  • Boolean function generators
  • Timing control
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Programmable power management
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Address decoders
Step5Bar-code shipping tag
LC4256B-5FN256AI
  • Package / Case
    256-BGA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • JESD-609 Code
    e1
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Power Supplies
    2.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Number of I/O
    128
  • Clock Frequency
    156MHz
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm