  • LC4256B-5TN100I
LC4256B-5TN100I
advertisement
Manufacturer No:
LC4256B-5TN100I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4256B-5TN100I
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LC4256B-5TN100I
Description:
2.5V 0.5mm PMIC ispMACH? 4000B Series LC4256 100 Pin 2.5V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4256B-5TN100I Overview
256macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.It is part of the 100-LQFP package.It is programmed with 64 I/Os.It is programmed that device terminations will be 100 .This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.An electrical supply voltage of 2.5V is used to power it.This part is included in Programmable Logic Devices.The chip should be packaged by Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to [0].It is mounted in the way of Surface Mount.The FPGA belongs to the ispMACH? 4000B series.It is programmed with 100 pins.If this device is used, you will also be able to find [0].According to the LC4256, its related parts can be found.For storing data, it is recommended to use [0].In this case, it is mounted by Surface Mount.A total of 100pins are provided on this board.With a maximum supply voltage of [0], it operates.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.It runs on 2.5Vvolts of power.The maximum frequency should not exceed 322MHz.A total of 10dedicated inputs are available for detecting the status of input signals.An elementary building block consists of 16logic elements/cells.
LC4256B-5TN100I Features
100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
100 pin count
100 pins
2.5V power supplies
LC4256B-5TN100I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256B-5TN100I CPLDs applications.
  • Page register
  • Address decoders
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • TIMERS/COUNTERS
  • Multiple Clock Source Selection
  • Discrete logic functions
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Pattern recognition
  • Software-driven hardware configuration
Step5Bar-code shipping tag
LC4256B-5TN100I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000B
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LC4256
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2.5V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    2.7V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Operating Supply Current
    12.5mA
  • Number of I/O
    64
  • Nominal Supply Current
    12.5mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Max Frequency
    322MHz
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    10
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm