  • LC4256B-75FN256AI
LC4256B-75FN256AI
advertisement
Manufacturer No:
LC4256B-75FN256AI
HK JDW NO:
477-LC4256B-75FN256AI
Package:
256-BGA
Datasheet:
LC4256B-75FN256AI
Description:
2.5V 1mm PMIC ispMACH? 4000B Series LC4256 2.5V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
LC4256B-75FN256AI Overview
There are 256 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).In the 256-BGApackage, you will find it.As a result, it has 128 I/O ports programmed.There is a 256terminations set on devices.This electrical part has a terminal position of BOTTOMand is connected to the ground.A voltage of 2.5Vprovides power to the device.This part is part of the family [0].The chip should be packaged by Tray.Due to its reliability, it is operated at a temperature of [0].The chip should be mounted by Surface Mount.FPGAs belonging to the ispMACH? 4000Bseries contain this type of chip.In this chip, the 256pins are programmed.When using this device, YEScan also be found.The LC4256can be used to identify its related parts.There are 16 logic elements/blocks, which are fundamental building blocks of field-programmable gate array (FPGA) technology.In order for the device to operate, it requires 2.5V power supplies.Supply voltage (Vsup) reaches a maximum of 2.7V.To detect input signals, there are 4 dedicated inputs.The supply voltage (Vsup) should be greater than 2.3V.Ideally, its clock frequency should not exceed 111MHz.
LC4256B-75FN256AI Features
256-BGA package
128 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
256 pin count
2.5V power supplies
LC4256B-75FN256AI Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256B-75FN256AI CPLDs applications.
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • State machine design
  • Battery operated portable devices
  • POWER-SAVING MODES
  • Code converters
  • Digital multiplexers
  • State machine control
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Preset swapping
  • Digital designs
Step5Bar-code shipping tag
LC4256B-75FN256AI
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Power Supplies
    2.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Number of I/O
    128
  • Clock Frequency
    111MHz
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    256-BGA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • JESD-609 Code
    e1
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm