  • LC4256B-75FTN256BC
LC4256B-75FTN256BC
advertisement
Manufacturer No:
LC4256B-75FTN256BC
HK JDW NO:
477-LC4256B-75FTN256BC
Package:
256-LBGA
Description:
1mm PMIC ispMACH? 4000B Series LC4256 2.5V 256-LBGA
Purchasing and Inquiry
LC4256B-75FTN256BC Overview
The mobile phone network has 256 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).You can find it in package [0].In this case, there are 160 I/Os programmed.There are 256 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.This electrical component has a terminal position of 0.Power is supplied by a voltage of 2.5V volts.It is a part of the family [0].Trayshould be used for packaging the chip.The operating temperature of the machine is 0°C~90°C TJ to ensure its reliability.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.It belongs to the ispMACH? 4000Bseries of FPGAs.It is equipped with 256 pin count.This device also displays [0].The LC4256shows its related parts.The supply voltage should be maintained at 2.5V for high efficiency.For data storage, EEPROMis adopted.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.It operates with the maximal supply voltage of 2.7V.It is powered by 2.3Vas its minimum supply voltage.The maximal frequency should be lower than 322MHz.To detect the status of input signals, there are 4dedicated inputs.Basic building blocks have 16logic elements.
LC4256B-75FTN256BC Features
256-LBGA package
160 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
256 pin count
LC4256B-75FTN256BC Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256B-75FTN256BC CPLDs applications.
  • POWER-SAVING MODES
  • Cross-Matrix Switch
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Protection relays
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Custom state machines
  • Timing control
  • High speed graphics processing
  • I2C BUS INTERFACE
Step5Bar-code shipping tag
LC4256B-75FTN256BC
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC4256
  • Pin Count
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    2.7V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Operating Supply Current
    12.5mA
  • Number of I/O
    160
  • Nominal Supply Current
    12.5mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Max Frequency
    322MHz
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V