  • LC4256C-10FTN256BI
LC4256C-10FTN256BI
advertisement
Manufacturer No:
LC4256C-10FTN256BI
HK JDW NO:
477-LC4256C-10FTN256BI
Package:
256-LBGA
Description:
1mm PMIC ispMACH? 4000C Series LC4256 1.8V 256-LBGA
Purchasing and Inquiry
LC4256C-10FTN256BI Overview
A mobile phone network consists of 256macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).There is a 256-LBGA package containing it.There are 160 I/Os programmed in it.There are 256 terminations programmed into the device.The terminal position of this electrical component is BOTTOM.The power source is powered by 1.8Vvolts.There is a part in the family [0].It is packaged in the way of Tray.It operates with the operating temperature of -40°C~105°C TJ to ensure its reliability.Mount the chip by Surface Mount.In this case, it is a type of FPGA belonging to the ispMACH? 4000C series.There are 256pins on the chip.If this device is used, you will also be able to find [0].According to the LC4256, its related parts can be found.The supply voltage should be maintained at 1.8V for high efficiency.For storing data, it is recommended to use [0].Surface Mountis used to mount this electronic component.This device operates at a voltage of 1.95V when the maximum supply voltage is applied.Normally, it operates with a voltage of 1.65VV as its minimum supply voltage.322MHzis the maximum frequency.A total of 4dedicated inputs are available for detecting the status of input signals.A fundamental building block consists of 16logic elements/cells.
LC4256C-10FTN256BI Features
256-LBGA package
160 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
256 pin count
LC4256C-10FTN256BI Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256C-10FTN256BI CPLDs applications.
  • Bootloaders for FPGAs
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Field programmable gate
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • LED Lighting systems
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Complex programmable logic devices
  • Discrete logic functions
  • State machine design
  • Multiple DIP Switch Replacement
Step5Bar-code shipping tag
LC4256C-10FTN256BI
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • JESD-609 Code
    e1
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.95V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    2.5mA
  • Number of I/O
    160
  • Nominal Supply Current
    2.5mA
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Max Frequency
    322MHz
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    1.65V~1.95V