  • LC4256C-5FT256AI
LC4256C-5FT256AI
advertisement
Manufacturer No:
LC4256C-5FT256AI
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4256C-5FT256AI
Package:
256-LBGA
Datasheet:
LC4256C-5FT256AI
Description:
1mm PMIC ispMACH? 4000C Series LC4256 227.27MHz 1.8V 256-LBGA
Purchasing and Inquiry
LC4256C-5FT256AI Overview
256 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.The item is enclosed in a 256-LBGA package.There are 128 I/Os on the board.The device is programmed with 256 terminations.There is a BOTTOMterminal position on the electrical part in question.A voltage of 1.8Vprovides power to the device.The part belongs to Programmable Logic Devices family.Trayis the packaging method.Due to its reliability, it is operated at a temperature of [0].Mount the chip by Surface Mount.It is a type of FPGA belonging to the ispMACH? 4000C series.It is equipped with 256 pin count.This device also displays [0].The LC4256indicates that its related parts can be found.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].It is recommended that data be stored in [0].This device is mounted by Surface Mount.A voltage of 1.95V is the maximum supply voltage for this device.With a minimal supply voltage of [0], it operates.A logic element or block has 16elements.There are a total of 160 Programmable I/Os.This frequency can be achieved at 227.27MHz.A total of 4dedicated inputs are available for detecting the status of input signals.Basic building blocks have 36logic elements.
LC4256C-5FT256AI Features
256-LBGA package
128 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
256 pin count
LC4256C-5FT256AI Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256C-5FT256AI CPLDs applications.
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Discrete logic functions
  • TIMERS/COUNTERS
  • I/O expansion
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Synchronous or asynchronous mode
  • State machine design
  • POWER-SAVING MODES
  • High speed graphics processing
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
Step5Bar-code shipping tag
LC4256C-5FT256AI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    227.27MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LC4256
  • Pin Count
    256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.95V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    2.5mA
  • Number of I/O
    128
  • Nominal Supply Current
    2.5mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    36
  • Number of Programmable I/O
    160
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    1.65V~1.95V