  • LC4256C-5FTN256BI
LC4256C-5FTN256BI
advertisement
Manufacturer No:
LC4256C-5FTN256BI
HK JDW NO:
477-LC4256C-5FTN256BI
Package:
256-LBGA
Datasheet:
LC4256C-5FTN256BI
Description:
1mm PMIC ispMACH? 4000C Series LC4256 1.8V 256-LBGA
Purchasing and Inquiry
LC4256C-5FTN256BI Overview
The mobile phone network has 256 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).There is a 256-LBGA package containing it.It is programmed with 160 I/Os.There is a 256terminations set on devices.The terminal position of this electrical part is BOTTOM, which serves as an important access point for passengers or freight.The power supply voltage is 1.8V.There is a part in the family [0].The chip should be packaged by Tray.During operation, the operating temperature is kept at -40°C~105°C TJ to ensure its reliability.Surface Mountshould be used for mounting the chip.In FPGA terms, it is a type of ispMACH? 4000Cseries FPGA.A chip with 256pins is programmed.It is also characterized by YES.According to the LC4256, its related parts can be found.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].In general, it is recommended to store data in [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.This device operates at a voltage of 1.95V when the maximum supply voltage is applied.Initially, it requires a voltage of 1.65Vas the minimum supply voltage.16logic elements/blocks exist.It should be below 322MHzat the maximal frequency.To detect input signals, there are 4 dedicated inputs.
LC4256C-5FTN256BI Features
256-LBGA package
160 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
256 pin count
LC4256C-5FTN256BI Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256C-5FTN256BI CPLDs applications.
  • Timing control
  • I/O expansion
  • Programmable polarity
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • ROM patching
  • TIMERS/COUNTERS
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Code converters
Step5Bar-code shipping tag
LC4256C-5FTN256BI
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.95V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    2.5mA
  • Number of I/O
    160
  • Nominal Supply Current
    2.5mA
    5 ns
  • Max Frequency
    322MHz
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    1.65V~1.95V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • JESD-609 Code
    e1
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm