  • LC4256C-5TN100I
LC4256C-5TN100I
advertisement
Manufacturer No:
LC4256C-5TN100I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4256C-5TN100I
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LC4256C-5TN100I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000C Series LC4256 100 Pin 1.8V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4256C-5TN100I Overview
There are 256 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is embedded in the 100-LQFP package.As a result, it has 64 I/O ports programmed.The termination of a device is set to [0].This electrical component has a terminal position of 0.Power is provided by a supply voltage of 1.8V volts.There is a part included in Programmable Logic Devices.It is recommended to package the chip by Tray.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].Chips should be mounted by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of ispMACH? 4000Cseries FPGA.100pins are programmed on the chip.It is also possible to find YESwhen using this device.You can find its related parts in the [0].If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].A Surface Mountis mounted on this electronic component.There are 100 pins on the device.With a maximum supply voltage of [0], it operates.Normally, it operates with a voltage of 1.65VV as its minimum supply voltage.There are a total of 16 logic elements or blocks.It should be below 322MHzat the maximal frequency.It has 10dedicated inputs for detecting input signals.
LC4256C-5TN100I Features
100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
100 pin count
100 pins
LC4256C-5TN100I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256C-5TN100I CPLDs applications.
  • Power up sequencing
  • Programmable polarity
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Preset swapping
  • Programmable power management
  • TIMERS/COUNTERS
  • Reset swapping
  • Field programmable gate
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Protection relays
Step5Bar-code shipping tag
LC4256C-5TN100I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC4256
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.95V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    2.5mA
  • Number of I/O
    64
  • Nominal Supply Current
    2.5mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Max Frequency
    322MHz
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    10
  • Voltage Supply - Internal
    1.65V~1.95V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm