  • LC4256C-5TN176I
LC4256C-5TN176I
advertisement
Manufacturer No:
LC4256C-5TN176I
HK JDW NO:
477-LC4256C-5TN176I
Package:
176-LQFP
Datasheet:
LC4256C-5TN176I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000C Series LC4256 176 Pin 1.8V 176-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4256C-5TN176I Overview
There are 256 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is embedded in the 176-LQFP package.The device is programmed with 128 I/O ports.The termination of a device is set to [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.The device is powered by a voltage of 1.8V volts.This part is included in Programmable Logic Devices.It is recommended to package the chip by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Surface Mountshould be used for mounting the chip.As part of the ispMACH? 4000Cseries, it is a type of FPGA.With 176pins programmed, the chip is ready to use.If this device is used, you will also be able to find [0].The LC4256can be used to identify its related parts.Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].For storing data, it is recommended to use [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.176pins are included in its design.With a maximum supply voltage of [0], it operates.In order for it to operate, a supply voltage of 1.65Vis required.There are 16 logic elements/blocks, which are fundamental building blocks of field-programmable gate array (FPGA) technology.A total of 100 Programmable I/Os are available.It is recommended not to exceed 322MHzin terms of frequency.The status of input signals is determined by 4dedicated inputs.
LC4256C-5TN176I Features
176-LQFP package
128 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
176 pin count
176 pins
LC4256C-5TN176I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256C-5TN176I CPLDs applications.
  • State machine control
  • Power automation
  • USB Bus
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • POWER-SAVING MODES
  • Programmable power management
  • Address decoders
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • Bootloaders for FPGAs
  • Reset swapping
Step5Bar-code shipping tag
LC4256C-5TN176I
  • Package / Case
    176-LQFP
  • Number of Pins
    176
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    176
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.95V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    2.5mA
  • Number of I/O
    128
  • Nominal Supply Current
    2.5mA
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Max Frequency
    322MHz
  • Number of Programmable I/O
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    1.65V~1.95V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    24mm
  • Width
    24mm