  • LC4256C-75TN176C
LC4256C-75TN176C
advertisement
Manufacturer No:
LC4256C-75TN176C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4256C-75TN176C
Package:
176-LQFP
Datasheet:
LC4256C-75TN176C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000C Series LC4256 176 Pin 1.8V 176-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4256C-75TN176C Overview
A mobile phone network consists of 256macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).You can find it in package [0].The device is programmed with 128 I/O ports.There are 176 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The terminal position of this electrical component is QUAD.The power source is powered by 1.8Vvolts.There is a part in the family [0].It is packaged in the way of Tray.Due to its reliability, it is operated at a temperature of [0].It is mounted in the way of Surface Mount.FPGAs belonging to the ispMACH? 4000Cseries contain this type of chip.There are 176 pins on the chip.The device can also be used to find [0].Its related parts can be found in the [0].In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].Data storage is performed using [0].The electronic component is mounted by Surface Mount.There are 176 pins embedded in the device.It operates at a maximum supply voltage of 1.95V volts.In order for it to operate, a supply voltage of 1.65Vis required.It should be below 322MHzat the maximal frequency.Input signals are detected by 4dedicated inputs.A fundamental building block of logic consists of 16logic elements/cells.
LC4256C-75TN176C Features
176-LQFP package
128 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
176 pin count
176 pins
LC4256C-75TN176C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256C-75TN176C CPLDs applications.
  • Digital multiplexers
  • DMA control
  • Digital designs
  • High speed graphics processing
  • Power automation
  • Portable digital devices
  • Timing control
  • Address decoders
  • State machine control
  • Preset swapping
Step5Bar-code shipping tag
LC4256C-75TN176C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    176-LQFP
  • Number of Pins
    176
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    176
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC4256
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.95V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    2.5mA
  • Number of I/O
    128
  • Nominal Supply Current
    2.5mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Max Frequency
    322MHz
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    1.65V~1.95V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.5ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    24mm
  • Width
    24mm