  • LC4256ZC-45M132C
LC4256ZC-45M132C
advertisement
Manufacturer No:
LC4256ZC-45M132C
HK JDW NO:
477-LC4256ZC-45M132C
Package:
132-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
LC4256ZC-45M132C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000Z Series LC4256 132 Pin 1.8V 132-LFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
LC4256ZC-45M132C Overview
There are 256 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.The product is contained in a 132-LFBGA, CSPBGA package.This device has 96 I/O ports programmed into it.There are 132 terminations programmed into the device.There is a BOTTOMterminal position on the electrical part in question.The device is powered by a voltage of 1.8V volts.This part is in the family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.During operation, the operating temperature is kept at 0°C~90°C TJ to ensure its reliability.It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.It belongs to the ispMACH? 4000Zseries of FPGAs.A chip with 132pins is programmed.When using this device, YEScan also be found.According to the LC4256, its related parts can be found.It is recommended that the supply voltage be kept at 1.8Vto maximize efficiency.It is recommended that data be stored in [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The device has a pinout of [0].It operates at a maximum supply voltage of 1.9V volts.It operates with the minimal supply voltage of 1.7V.In total, there are 16 logic elements/blocks.There are 48 programmable I/Os, which are method of data transmissions, via input/output (I/O), between a central processing unit (CPU) and a peripheral device, such as a network adapter or a Parallel ATA storage device. The maximum frequency should not exceed 200MHz.There are 6 dedicated inputs used to detect the status of input signals.
LC4256ZC-45M132C Features
132-LFBGA, CSPBGA package
96 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
132 pin count
132 pins
LC4256ZC-45M132C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256ZC-45M132C CPLDs applications.
  • Battery operated portable devices
  • Power Meter SMPS
  • Random logic replacement
  • Pattern recognition
  • Discrete logic functions
  • LED Lighting systems
  • High speed graphics processing
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Parity generators
Step5Bar-code shipping tag
LC4256ZC-45M132C
  • Package / Case
    132-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    132
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Series
    ispMACH® 4000Z
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    132
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Operating Supply Current
    341μA
  • Number of I/O
    96
  • Nominal Supply Current
    341μA
  • Propagation Delay
    4.5 ns
  • Max Frequency
    200MHz
  • Number of Programmable I/O
    48
  • Number of Dedicated Inputs
    6
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Delay Time tpd(1) Max
    4.5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    1.35mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm