  • LC4256ZC-75TN100C
LC4256ZC-75TN100C
advertisement
Manufacturer No:
LC4256ZC-75TN100C
HK JDW NO:
477-LC4256ZC-75TN100C
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LC4256ZC-75TN100C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000Z Series LC4256 100 Pin 178.57MHz 1.8V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4256ZC-75TN100C Overview
In the mobile phone network, there are 256macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.The item is packaged with 100-LQFP.It is equipped with 64I/O ports.Terminations of devices are set to [0].QUADis the terminal position of this electrical part.A voltage of 1.8V is used as the power supply for this device.It is included in Programmable Logic Devices.The chip should be packaged by Tray.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.FPGAs belonging to the ispMACH? 4000Zseries contain this type of chip.It is equipped with 100 pin count.If this device is used, you will also be able to find [0].LC4256contains its related parts.High efficiency requires a voltage supply of [0].In order to store data, EEPROMis used.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The 100pins are designed into the board.This device operates at a voltage of 1.9Vas its maximum supply voltage.It operates with the minimal supply voltage of 1.7V.There are 16 logic elements/blocks.The frequency that can be achieved is 178.57MHz.The logic block consists of 36 l logic blocks (LABs).To detect input signals, there are 10 dedicated inputs.
LC4256ZC-75TN100C Features
100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
100 pin count
100 pins
36 logic blocks (LABs)
LC4256ZC-75TN100C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256ZC-75TN100C CPLDs applications.
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Parity generators
  • Reset swapping
  • INTERRUPT SYSTEM
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Voltage level translation
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
Step5Bar-code shipping tag
LC4256ZC-75TN100C
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    657.000198mg
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Series
    ispMACH® 4000Z
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    178.57MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Operating Supply Current
    341μA
  • Number of I/O
    64
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    36
  • Number of Dedicated Inputs
    10
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height
    1.4mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm