  • LC4384C-5TN176I
LC4384C-5TN176I
advertisement
Manufacturer No:
LC4384C-5TN176I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4384C-5TN176I
Package:
176-LQFP
Datasheet:
LC4384C-5TN176I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000C Series LC4384 176 Pin 1.8V 176-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4384C-5TN176I Overview
The mobile phone network has 384 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).It is contained in package [0].The device is programmed with 128 I/Os.Devices are programmed with terminations of [0].The terminal position of this electrical component is QUAD.The power supply voltage is 1.8V.The part is included in Programmable Logic Devices.Ideally, the chip should be packaged by Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to [0].The chip should be mounted by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of ispMACH? 4000Cseries FPGA.The chip is programmed with 176 pins.If this device is used, you will also be able to find [0].The LC4384indicates that related parts can be found.It is recommended that the supply voltage be kept at 1.8Vto maximize efficiency.Data storage is performed using [0].The electronic component is mounted by Surface Mount.The device is designed with pins [0].A voltage of 1.95V is the maximum supply voltage for this device.A minimum supply voltage of 1.65V is required for this device to operate.There are 44 programmable I/Os in this system.It is recommended that the maximum frequency be less than 322MHz.The status of input signals is detected by 4dedicated inputs.A fundamental building block consists of 24logic elements/cells.
LC4384C-5TN176I Features
176-LQFP package
128 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
176 pin count
176 pins
LC4384C-5TN176I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4384C-5TN176I CPLDs applications.
  • State machine control
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Voltage level translation
  • Digital multiplexers
  • Handheld digital devices
  • DMA control
  • Address decoding
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Software-Driven Hardware Configuration
Step5Bar-code shipping tag
LC4384C-5TN176I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    176-LQFP
  • Number of Pins
    176
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    176
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC4384
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.95V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    3.5mA
  • Number of I/O
    128
  • Nominal Supply Current
    3.5mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    24
  • Max Frequency
    322MHz
  • Number of Programmable I/O
    44
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    384
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    1.65V~1.95V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm