  • LC51024VG-10F676C
LC51024VG-10F676C
advertisement
Manufacturer No:
LC51024VG-10F676C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC51024VG-10F676C
Package:
676-BBGA
Datasheet:
LC51024VG-10F676C
Description:
1mm PMIC ispMACH? 5000VG Series LC51024 676 Pin 138MHz 3.3V 676-BBGA
Purchasing and Inquiry
LC51024VG-10F676C Overview
The mobile phone network has 1024 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).A 676-BBGA package contains the item.This device has 384 I/O ports programmed into it.The termination of a device is set to [0].The terminal position of this electrical part is BOTTOM, which serves as an important access point for passengers or freight.It is powered by a voltage of 3.3V volts.This part is part of the family [0].Trayshould be used for packaging the chip.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].It is recommended to mount the chip by Surface Mount.It belongs to the ispMACH? 5000VGseries of FPGAs.It has 676pins programmed.If you use this device, you will also find [0].The LC51024can be used to identify its related parts.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].It is recommended that data be stored in [0].It is mounted by Surface Mount.There are 676 pins on the device.There is a maximum supply voltage of 3.6V.In order for it to operate, a supply voltage of 3Vis required.Currently, there are 56 Programmable I/Os available.There is 138MHz frequency that can be achieved.In order to form a fundamental building block, there are 32 logic elements or cells.Devices include a memory of 88kBavailable for the storage of programs and data.
LC51024VG-10F676C Features
676-BBGA package
384 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
676 pin count
676 pins
LC51024VG-10F676C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC51024VG-10F676C CPLDs applications.
  • State machine design
  • LED Lighting systems
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Digital multiplexers
  • POWER-SAVING MODES
  • Page register
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • High speed graphics processing
  • Cross-Matrix Switch
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
Step5Bar-code shipping tag
LC51024VG-10F676C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    676-BBGA
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH™ 5000VG
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    676
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    138MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LC51024
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    88kB
  • Operating Supply Current
    380mA
  • Number of I/O
    384
  • Nominal Supply Current
    380mA
  • Memory Type
    ROMless
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    32
  • Number of Programmable I/O
    56
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    1024
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm