  • LC5256MB-75FN256C
LC5256MB-75FN256C
advertisement
Manufacturer No:
LC5256MB-75FN256C
HK JDW NO:
477-LC5256MB-75FN256C
Package:
256-BGA
Datasheet:
LC5256MB-75FN256C
Description:
1mm PMIC ispXPLD? 5000MB Series LC5256 208 Pin 2.5V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
LC5256MB-75FN256C Overview
In the mobile phone network, there are 256macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.It is embedded in the 256-BGA package.The device is programmed with 141 I/O ports.There is a 256terminations set on devices.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.It is powered from a supply voltage of 2.5V.There is a part in the family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.The device operates at a temperature of 0°C~90°C TJin order to ensure its reliability.Surface Mountshould be used for mounting the chip.This type of FPGA is a part of the ispXPLD? 5000MB series.With 256pins programmed, the chip is ready to use.When using this device, YEScan also be found.LC5256contains its related parts.75000gates are used to construct digital circuits.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].For data storage, EEPROM, SRAMis adopted.Surface Mountis used to mount this electronic component.A total of 208pins are provided on this board.There is a maximum supply voltage of 2.7Vwhen the device is operating.It is powered by 2.3Vas its minimum supply voltage.A total of 8logic elements/blocks are present.A total of 100programmable I/Os are available.It is recommended not to exceed 300MHzin terms of frequency.
LC5256MB-75FN256C Features
256-BGA package
141 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
256 pin count
208 pins
LC5256MB-75FN256C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC5256MB-75FN256C CPLDs applications.
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • DMA control
  • TIMERS/COUNTERS
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Preset swapping
  • Address decoding
  • ROM patching
  • Custom shift registers
  • Software Configuration of Add-In Boards
Step5Bar-code shipping tag
LC5256MB-75FN256C
  • Package / Case
    256-BGA
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Series
    ispXPLD® 5000MB
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC5256
  • Pin Count
    256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Max Supply Voltage
    2.7V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Operating Supply Current
    26mA
  • Number of I/O
    141
  • Nominal Supply Current
    26mA
  • Memory Type
    EEPROM, SRAM
  • Propagation Delay
    9.5 ns
  • Number of Gates
    75000
  • Max Frequency
    300MHz
  • Number of Programmable I/O
    100
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    8
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm