  • LC5768VG-75F484C
LC5768VG-75F484C
advertisement
Manufacturer No:
LC5768VG-75F484C
HK JDW NO:
477-LC5768VG-75F484C
Datasheet:
LC5768VG-75F484C
Description:
1mm PMIC ispMACH? 5000VG Series LC5768 484 Pin 181MHz 3.3V 484-BBGA
Purchasing and Inquiry
LC5768VG-75F484C Overview
There are 768 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.The item is enclosed in a 484-BBGA package.The device is programmed with 304 I/O ports.There are 484 terminations programmed into the device.This electrical part has a terminal position of BOTTOMand is connected to the ground.A voltage of 3.3Vprovides power to the device.It is a part of the family [0].Ideally, the chip should be packaged by Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to [0].Mount the chip by Surface Mount.In this case, it is a type of FPGA belonging to the ispMACH? 5000VG series.A chip with 484pins is programmed.This device is also capable of displaying [0].LC5768contains its related parts.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].ROMless is adopted for storing data.Surface Mountis the mounting point of this electronic part.The device is designed with pins [0].There is a maximum supply voltage of 3.6Vwhen the device is operating.A minimum supply voltage of 3V is required for this device to operate.There are 256 Programmable I/Os.This can be achieved at a frequency of 181MHz.A fundamental building block consists of 24logic elements/cells.
LC5768VG-75F484C Features
484-BBGA package
304 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
484 pin count
484 pins
LC5768VG-75F484C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC5768VG-75F484C CPLDs applications.
  • DMA control
  • Address decoders
  • Custom state machines
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • LED Lighting systems
  • State machine design
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • ROM patching
  • Power Meter SMPS
Step5Bar-code shipping tag
LC5768VG-75F484C
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    181MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Supply Current
    380mA
  • Nominal Supply Current
    380mA
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    24
  • Number of Programmable I/O
    256
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm