  • M4A3-256/128-10FANI
M4A3-256/128-10FANI
advertisement
Manufacturer No:
M4A3-256/128-10FANI
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-M4A3-256/128-10FANI
Package:
256-BGA
Description:
1mm PMIC ispMACH? 4A Series M4A3-256 3.3V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
M4A3-256/128-10FANI Overview
A mobile phone network consists of 256macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).A 256-BGA package contains the item.There are 128 I/Os on the board.256terminations are programmed into the device.This electrical component has a terminal position of 0.A voltage of 3.3V is used as the power supply for this device.There is a part in the family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.The device operates at a temperature of -40°C~85°C TAin order to ensure its reliability.Mount the chip by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the ispMACH? 4A series.The chip is programmed with 256 pins.Additionally, this device is capable of displaying [0].The M4A3-256indicates that its related parts can be found.A digital circuit is built using 10000gates.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].It is recommended to store data in [0].There is a maximum supply voltage of 3.6V.A minimum supply voltage of 3V is required for this device to operate.A programmable I/O count of 160 has been recorded.Ideally, the maximal frequency should be lower than 100MHz Hz.Input signals are detected using 14dedicated inputs.
M4A3-256/128-10FANI Features
256-BGA package
128 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
256 pin count
M4A3-256/128-10FANI Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation M4A3-256/128-10FANI CPLDs applications.
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Digital designs
  • Handheld digital devices
  • Digital multiplexers
  • Cross-Matrix Switch
  • Synchronous or asynchronous mode
  • State machine control
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Custom state machines
Step5Bar-code shipping tag
M4A3-256/128-10FANI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1998
  • Series
    ispMACH® 4A
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    M4A3-256
  • Pin Count
    256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    128
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Gates
    10000
  • Max Frequency
    100MHz
  • Number of Programmable I/O
    160
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    14
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    10ns
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm