  • M4A3-256/128-55FANC
M4A3-256/128-55FANC
advertisement
Manufacturer No:
M4A3-256/128-55FANC
HK JDW NO:
477-M4A3-256/128-55FANC
Package:
256-BGA
Description:
1mm PMIC ispMACH? 4A Series M4A3-256 3.3V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
M4A3-256/128-55FANC Overview
Currently, there are 256 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.The item is packaged with 256-BGA.As a result, it has 128 I/O ports programmed.There are 256 terminations programmed into the device.BOTTOMis the terminal position of this electrical part.An electrical supply voltage of 3.3V is used to power it.There is a part included in Programmable Logic Devices.It is recommended to package the chip by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].It is mounted in the way of Surface Mount.This type of FPGA is a part of the ispMACH? 4A series.A chip with 256pins is programmed.When using this device, YEScan also be found.The M4A3-256shows its related parts.In digital circuits, there are 10000gates, which act as a basic building block.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].Data storage is performed using [0].It operates with the maximal supply voltage of 3.6V.The minimal supply voltage is 3V.There are 97 programmable I/Os in this system.It is important to make sure that the maximum frequency is less than 167MHz.The status of input signals is detected by 14dedicated inputs.
M4A3-256/128-55FANC Features
256-BGA package
128 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
256 pin count
M4A3-256/128-55FANC Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation M4A3-256/128-55FANC CPLDs applications.
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Timing control
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Power up sequencing
  • Complex programmable logic devices
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Programmable polarity
  • High speed graphics processing
Step5Bar-code shipping tag
M4A3-256/128-55FANC
  • Package / Case
    256-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Series
    ispMACH® 4A
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
    256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Propagation Delay
    5.5 ns
  • Max Frequency
    167MHz
  • Number of Programmable I/O
    97
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5.5ns
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm