  • M550B108K025TH
M550B108K025TH
advertisement
Manufacturer No:
M550B108K025TH
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-M550B108K025TH
Package:
M55 Module
Purchasing and Inquiry
M550B108K025TH Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 30mOhm @ 100kHz.This device operates with a capacitance of 1000μF.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.The voltage - Rated of 25V allows for high efficiency.Operating at [0.520 13.20mm°C]°C seated height makes it stable.
M550B108K025TH Features
a 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1000μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 25V
M550B108K025TH Applications
There are a lot of KEMET M550B108K025TH applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Tablets
  • Notebook
  • Power supplies
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
M550B108K025TH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    M55 Module
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    M55
  • Size / Dimension
    2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm