  • M550B257K100BH
M550B257K100BH
advertisement
Manufacturer No:
M550B257K100BH
HK JDW NO:
417-M550B257K100BH
Package:
M55 Module
Datasheet:
M550B257K100BH
Purchasing and Inquiry
M550B257K100BH Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 30mOhm @ 100kHz for high efficiency.It operates with the capacitance of 250μF.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.High efficiency is enabled by the voltage rating of 100V.In the seated position, it has a maximum height of 0.520 13.20mm°C, so it is stable under all conditions.
M550B257K100BH Features
a 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 250μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 100V
M550B257K100BH Applications
There are a lot of KEMET M550B257K100BH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M550B257K100BH
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    no
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    250μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm