  • PCF0G122MCL1GS
PCF0G122MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCF0G122MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PCF0G122MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
PCF0G122MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCF0G122MCL1GS Overview
In order to power systems, 5.5A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.Electrical device with 10mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).In order for the device to operate reliably, a rated voltage (DC) of 4V is required.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PCF0G122MCL1GS Features
5.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~105°C
PCF0G122MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCF0G122MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
PCF0G122MCL1GS
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    960μA
  • Ripple Current
    5.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.5A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.504 12.80mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    PCF
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%