  • PCK0E681MCO1GS
PCK0E681MCO1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCK0E681MCO1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PCK0E681MCO1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
PCK0E681MCO1GS
Purchasing and Inquiry
PCK0E681MCO1GS Overview
In order to power systems, 4.5A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 9mOhm, this electrical device works as follows.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
PCK0E681MCO1GS Features
4.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCK0E681MCO1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCK0E681MCO1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
PCK0E681MCO1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PCK
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    510μA
  • Ripple Current
    4.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.5A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm