  • PDV10-21P-203B
PDV10-21P-203B
advertisement
Manufacturer No:
PDV10-21P-203B
HK JDW NO:
103-PDV10-21P-203B
Package:
Datasheet:
PDV10-21P-203B
Description:
Res Carbon Film POT 20K Ohm 20% 0.1W(1/10W) (30 X 3.9 X 17.5mm) Pin Thru-Hole
Step5Bar-code shipping tag
PDV10-21P-203B
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Size / Dimension
    Rectangular - 1.181Lx0.154W x 0.512 H 30.00mmx3.90mmx13.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Resistance
    20kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Technology
    CARBON COMPOSITION
  • Depth
    3.9mm
  • Base Part Number
    PDV10
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Actuator Type
    SLIDE
  • Lead Length
    3.6mm
  • Adjustment Type
    Top
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Ganging Number
    1
  • Travel Range
    10mm
  • Height
    13.0048mm