  • PLF0E561MCO1
PLF0E561MCO1
advertisement
Manufacturer No:
PLF0E561MCO1
HK JDW NO:
555-PLF0E561MCO1
Purchasing and Inquiry
PLF0E561MCO1 Overview
Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 6mOhm, this electrical device works as follows.It is possible to supply the load with 280μA current - leakage.It is important to note that the part has a dissipation factor of 0.08 %.
PLF0E561MCO1 Features
a 6mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
with 280μA current - leakage
PLF0E561MCO1 Applications
There are a lot of Nichicon PLF0E561MCO1 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PLF0E561MCO1
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    4.8A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Current - Leakage
    280μA
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    8.9916mm
  • Length
    9mm