  • PLV1E121MDL1
PLV1E121MDL1
advertisement
Manufacturer No:
PLV1E121MDL1
HK JDW NO:
555-PLV1E121MDL1
Package:
Radial, Can
Datasheet:
PLV1E121MDL1
Purchasing and Inquiry
PLV1E121MDL1 Overview
For power systems, 2.8A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 25mOhm.Dissipation factor of the part is 0.12 %.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
PLV1E121MDL1 Features
2.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLV1E121MDL1 Applications
There are a lot of Nichicon PLV1E121MDL1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
PLV1E121MDL1
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    600μA
  • Ripple Current
    2.8A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm