  • PSM60-081A-103B2
PSM60-081A-103B2
advertisement
Manufacturer No:
PSM60-081A-103B2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PSM60-081A-103B2
Package:
Datasheet:
PSM60-081A-103B2
Description:
SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 60MM
Step5Bar-code shipping tag
PSM60-081A-103B2
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    Pro Audio PSM
  • Size / Dimension
    Rectangular - 4.409Lx0.512W x 1.378 H 112.00mmx13.00mmx35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    PSM60
  • Adjustment Type
    Top
  • Travel Range
    60mm
  • Fader Type
    Motor
  • Height
    35.0012mm