  • PTA1543-2215CIB503
PTA1543-2215CIB503
advertisement
Manufacturer No:
PTA1543-2215CIB503
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTA1543-2215CIB503
Package:
Description:
Res Carbon Film POT 50K Ohm 20% 0.05W(1/20W) (30 X 9 X 24.5mm) Pin Thru-Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTA1543-2215CIB503
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    Pro Audio PTA
  • Size / Dimension
    Rectangular - 1.181Lx0.354W x 0.256 H 30.00mmx9.00mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Resistors
  • Power Rating
    50mW
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Technology
    CARBON COMPOSITION
  • Depth
    9mm
  • Base Part Number
    PTA1543
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Lead Length
    3.5mm
  • Working Voltage
    100V
  • Adjustment Type
    Top
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Ganging Number
    1
  • Travel Range
    15mm
  • Fader Type
    Standard
  • Height
    6.5024mm