  • PTA2043-2215CPB104
PTA2043-2215CPB104
advertisement
Manufacturer No:
PTA2043-2215CPB104
HK JDW NO:
103-PTA2043-2215CPB104
Package:
Description:
Res Carbon Film POT 100K Ohm 20% 0.1W(1/10W) (35 X 9 X 24.5mm) Pin Thru-Hole
Step5Bar-code shipping tag
PTA2043-2215CPB104
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    Rectangular - 1.378Lx0.354W x 0.256 H 35.00mmx9.00mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Technology
    CARBON COMPOSITION
  • Depth
    9mm
  • Base Part Number
    PTA2043
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Actuator Type
    SLIDE
  • Lead Length
    3.5mm
  • Working Voltage
    200V
  • Adjustment Type
    Top
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Ganging Number
    1
  • Travel Range
    20mm
  • Height
    6.5024mm