  • PTE45-151B-102B2
PTE45-151B-102B2
advertisement
Manufacturer No:
PTE45-151B-102B2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTE45-151B-102B2
Package:
Datasheet:
PTE45-151B-102B2
Description:
Res Carbon Film POT 1K Ohm 20% 0.2W(1/5W) (72 X 16 X 25mm) Pin Thru-Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTE45-151B-102B2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    Pro Audio PTE
  • Size / Dimension
    Rectangular - 2.835Lx0.630W x 0.394 H 72.00mmx16.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    CARBON
  • Depth
    16mm
  • Base Part Number
    PTE45
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Lead Length
    4.1mm
  • Adjustment Type
    Top
  • Taper
    Linear
  • Travel Range
    45mm
  • Fader Type
    Standard
  • Height
    10.0076mm