  • PTS60-12L-503A2
PTS60-12L-503A2
advertisement
Manufacturer No:
PTS60-12L-503A2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTS60-12L-503A2
Package:
Datasheet:
PTS60-12L-503A2
Description:
Slide Potentiometers 50K AUDIO 20%
Step5Bar-code shipping tag
PTS60-12L-503A2
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    LUG
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    Pro Audio PTS
  • Size / Dimension
    Rectangular - 3.642Lx0.512W x 1.524 H 92.50mmx13.00mmx38.70mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    PTS60
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SLIDE
  • Adjustment Type
    Top
  • Taper
    Audio
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Ganging Number
    2
  • Travel Range
    60mm
  • Fader Type
    Dual
  • Height
    38.7096mm