  • RL81C271MDNASQKX
RL81C271MDNASQKX
advertisement
Manufacturer No:
RL81C271MDNASQKX
HK JDW NO:
555-RL81C271MDNASQKX
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
RL81C271MDNASQKX Overview
Systems need 5A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.A value of 10mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).For 500mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
RL81C271MDNASQKX Features
5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RL81C271MDNASQKX Applications
There are a lot of Nichicon RL81C271MDNASQKX applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RL81C271MDNASQKX
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FPCAP, RL8
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    270μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    500mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm