  • RNE0E681MDN1
RNE0E681MDN1
advertisement
Manufacturer No:
RNE0E681MDN1
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RNE0E681MDN1
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
RNE0E681MDN1 Overview
A value of 8mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).
RNE0E681MDN1 Features
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
RNE0E681MDN1 Applications
There are a lot of Nichicon RNE0E681MDN1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
RNE0E681MDN1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • Packing Method
    Box
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    4.9A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    7.0104mm
  • Length
    6mm