  • RNU1A100MDSASQ
RNU1A100MDSASQ
advertisement
Manufacturer No:
RNU1A100MDSASQ
HK JDW NO:
555-RNU1A100MDSASQ
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
RNU1A100MDSASQ Overview
Systems need 700mA @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.The device has an ESR of 220mOhm.70mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.Dissipation factor of the part is 0.12 %.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
RNU1A100MDSASQ Features
700mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 220mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RNU1A100MDSASQ Applications
There are a lot of Nichicon RNU1A100MDSASQ applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RNU1A100MDSASQ
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    FPCAP, RNU
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Terminal Pitch
    1.5mm
  • Lead Pitch
    1.4986mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    220mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    300μA
  • Ripple Current
    700mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    70mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    700mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    5mm