  • SPA121M02R
SPA121M02R
advertisement
Manufacturer No:
SPA121M02R
HK JDW NO:
192-SPA121M02R
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
SPA121M02R
Purchasing and Inquiry
SPA121M02R Overview
Systems need 3A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.ESR (Equivalent Series Resistance) of 9mOhm is observed in this electrical device.Stable operation requires a rated (DC) voltage (URdc) of 2V.For stable operation, the operating temperature should be -40°C~105°C.
SPA121M02R Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2V
an operating temperature of -40°C~105°C
SPA121M02R Applications
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
SPA121M02R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    SPA
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0144mA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm