  • SPA471M02B
SPA471M02B
advertisement
Manufacturer No:
SPA471M02B
HK JDW NO:
192-SPA471M02B
Datasheet:
SPA471M02B
Purchasing and Inquiry
SPA471M02B Overview
For power systems, 4A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.There is a 5mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.A stable operating temperature is -40°C~105°C.
SPA471M02B Features
4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 5mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
SPA471M02B Applications
Step5Bar-code shipping tag
SPA471M02B
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4A
  • Ripple Current @ High Frequency
    4A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.165 4.20mm
  • Length
    7.2898mm
  • Width
    4.2926mm