  • T520D337M006AHE040
T520D337M006AHE040
advertisement
Manufacturer No:
T520D337M006AHE040
HK JDW NO:
417-T520D337M006AHE040
Purchasing and Inquiry
T520D337M006AHE040 Overview
In this part, the ripple current is 2400mA.For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 40mOhm @ 100kHz.Leakage current 0.208mA is supported.With a capacitance of 330μF, it operates.Providing a rated voltage (DC) (Urdu) is required for it to function properly.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 6.3V.Its maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T520D337M006AHE040 Features
2400mA ripple current
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.208mA
with a capacitance of 330μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
T520D337M006AHE040 Applications
There are a lot of KEMET T520D337M006AHE040 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520D337M006AHE040
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Depth
    4.3mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.208mA
  • Ripple Current
    2400mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm