  • T520T156M004ATE100
T520T156M004ATE100
advertisement
Manufacturer No:
T520T156M004ATE100
HK JDW NO:
417-T520T156M004ATE100
Purchasing and Inquiry
T520T156M004ATE100 Overview
It is measured that the ripple current of the part is 2.4A.For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 100mOhm @ 100kHz.6μA leakage current is supported.Capacitance is 15μF, so it operates with no capacitance.This device requires a DC voltage (Urdu) of rated (4V) to function properly.As a result, the voltage - rated DC of 4V is used to ensure its reliability.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.Having a maximum height seated of 0.047 1.20mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T520T156M004ATE100 Features
2.4A ripple current
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 6μA
with a capacitance of 15μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520T156M004ATE100 Applications
There are a lot of KEMET T520T156M004ATE100 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520T156M004ATE100
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
    Molded
  • Resistance
    100mOhm
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    6μA
  • Ripple Current
    2.4A
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    3.5mm