  • T540D336M030DH8510
T540D336M030DH8510
advertisement
Manufacturer No:
T540D336M030DH8510
HK JDW NO:
417-T540D336M030DH8510
Purchasing and Inquiry
T540D336M030DH8510 Overview
A high standard of efficiency requires a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).A 33μF capacitance is used to operate it.It is capable of operating Temperature of -55°C~125°C.Voltage is rated at 30V which allows for high efficiency.The maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T540D336M030DH8510 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
T540D336M030DH8510 Applications
There are a lot of KEMET T540D336M030DH8510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D336M030DH8510
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm