  • T550B227K008AT
T550B227K008AT
advertisement
Manufacturer No:
T550B227K008AT
HK JDW NO:
417-T550B227K008AT
Package:
Axial
Datasheet:
T550B227K008AT
Purchasing and Inquiry
T550B227K008AT Overview
Measured ripple current for the part is 1.51A.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 120mOhm for high efficiency.The leakage current of 13.2μA can be supported.Capacitance 220μF governs its operation.This device requires a DC voltage (Urdu) of rated (8V) to function properly.As a result, the voltage - rated DC of 8V is used to ensure its reliability.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.
T550B227K008AT Features
1.51A ripple current
a 120mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 13.2μA
with a capacitance of 220μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 8V
the voltage - rated DC of 8V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B227K008AT Applications
There are a lot of KEMET T550B227K008AT applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B227K008AT
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    13.2μA
  • Ripple Current
    1.51A
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Diameter
    7.09mm
  • Length
    16.28mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    Hermetically Sealed
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    8V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    8V