  • T551B827K006AH
T551B827K006AH
advertisement
Manufacturer No:
T551B827K006AH
HK JDW NO:
417-T551B827K006AH
Datasheet:
T551B827K006AH
Purchasing and Inquiry
T551B827K006AH Overview
For high efficiency, you should maintain the 90mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).With 820μF capacitance, it operates.There is a voltage of -55°C~125°C on the AC rated power supply.6.3V voltage allows for high efficiency.
T551B827K006AH Features
a 90mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 820μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T551B827K006AH Applications
There are a lot of KEMET T551B827K006AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T551B827K006AH
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.641L 7.92mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    820μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C