  • T556B107K060AH
T556B107K060AH
advertisement
Manufacturer No:
T556B107K060AH
HK JDW NO:
417-T556B107K060AH
Purchasing and Inquiry
T556B107K060AH Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 100mOhm @ 100kHz.This device operates with a capacitance of 100μF.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.60V voltage allows for high efficiency.The product has a maximum height seated of 0.378 9.60mm°C which makes it stable to operate.
T556B107K060AH Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 60V
T556B107K060AH Applications
There are a lot of KEMET T556B107K060AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T556B107K060AH
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    60V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm