  • T55A226M004C0500
T55A226M004C0500
advertisement
Manufacturer No:
T55A226M004C0500
HK JDW NO:
874-T55A226M004C0500
Datasheet:
T55A226M004C0500
Purchasing and Inquiry
T55A226M004C0500 Overview
There is 400mA ripple current measured in the part.For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 500mOhm @ 100kHz.In this case, it supports a leakage current of 8.8μA.This device operates with a capacitance of 22μF.A voltage-rated DC of 4V ensures its reliability.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.High efficiency is enabled by the voltage rating of 4V.In the seated position, it has a maximum height of 0.071 1.80mm°C, so it is stable under all conditions.
T55A226M004C0500 Features
400mA ripple current
a 500mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 8.8μA
with a capacitance of 22μF
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 4V
T55A226M004C0500 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55A226M004C0500 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55A226M004C0500
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    8.8μA
  • Ripple Current
    400mA
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm