  • T55B686M6R3C0070
T55B686M6R3C0070
advertisement
Manufacturer No:
T55B686M6R3C0070
HK JDW NO:
874-T55B686M6R3C0070
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T55B686M6R3C0070
Purchasing and Inquiry
T55B686M6R3C0070 Overview
The ripple current for this part is 1.17A.A high standard of efficiency requires a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).42.8μA leakage current is supported.The capacitance is 68μF when it operates.The unit operates at a DC voltage of 6.3V to ensure its reliability.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.High efficiency is enabled by the voltage rating of 6.3V.The maximum height seated of 0.083 2.10mm°C enables stable operation.
T55B686M6R3C0070 Features
1.17A ripple current
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 42.8μA
with a capacitance of 68μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
T55B686M6R3C0070 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55B686M6R3C0070 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55B686M6R3C0070
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
    1411
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    42.8μA
  • Ripple Current
    1.17A
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.794mm