  • T55D106M050C0090
T55D106M050C0090
advertisement
Manufacturer No:
T55D106M050C0090
HK JDW NO:
874-T55D106M050C0090
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T55D106M050C0090
Purchasing and Inquiry
T55D106M050C0090 Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 90mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.With 10μF capacitance, it operates.The unit operates at a DC voltage of 50V to ensure its reliability.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.The voltage - Rated of 50V allows for high efficiency.Having a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T55D106M050C0090 Features
a 90mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 10μF
the voltage - rated DC of 50V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 50V
T55D106M050C0090 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55D106M050C0090 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55D106M050C0090
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm @ 100kHz
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm