  • T55T336M010C0200
T55T336M010C0200
advertisement
Manufacturer No:
T55T336M010C0200
HK JDW NO:
874-T55T336M010C0200
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T55T336M010C0200
Purchasing and Inquiry
T55T336M010C0200 Overview
Measured ripple current for the part is 590mA.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 200mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.There is 33μA leakage current in this capacitor.A 33μF capacitance is used to operate it.The unit operates at a DC voltage of 10V to ensure its reliability.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.10V voltage allows for high efficiency.In the seated position, it has a maximum height of 0.047 1.20mm°C, so it is stable under all conditions.
T55T336M010C0200 Features
590mA ripple current
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 33μA
with a capacitance of 33μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 10V
T55T336M010C0200 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55T336M010C0200 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55T336M010C0200
    14 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    33μA
  • Ripple Current
    590mA
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    T
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.794mm