  • T591D337M006ATE025
T591D337M006ATE025
advertisement
Manufacturer No:
T591D337M006ATE025
HK JDW NO:
417-T591D337M006ATE025
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T591D337M006ATE025 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 25mOhm @ 100kHz for high efficiency.The leakage current of 208μA can be supported.330μF is the capacitance of the device.The unit operates at a DC voltage of 6.3V to ensure its reliability.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.This machine can operate at a maximum height of [0.122 3.10mm°C] when seated.
T591D337M006ATE025 Features
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 208μA
with a capacitance of 330μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~125°C
T591D337M006ATE025 Applications
There are a lot of KEMET T591D337M006ATE025 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T591D337M006ATE025
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    KO-CAP® T591
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    3.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    208μA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm