  • W1A25A120KAT2A
W1A25A120KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W1A25A120KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-W1A25A120KAT2A
Package:
0504 (1410 Metric)
Purchasing and Inquiry
W1A25A120KAT2A Overview
It reaches a maximum height of 0.026 0.66mm when seated.In this case, the size/dimension is 0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm.The rated (DC) voltage (URdc) of this electrical device is 50V.- rated voltage of the chip is 50V volts.In terms of temperature coefficient, it is C0G NP0.A 0504 (1410 Metric) case is used for packaging the product.This part has a 0.64mm pitch at the terminals.
W1A25A120KAT2A Features
the maximal height is 0.026 0.66mm
with the size / dimension of 0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm
a rated (DC) voltage of 50V
a voltage rating of 50V volts
A temperature coefficient of C0G NP0
a 0.64mm terminal pitch
W1A25A120KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W1A25A120KAT2A applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
W1A25A120KAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0504 (1410 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    IPC
  • Size / Dimension
    0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    12pF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    2
  • Terminal Pitch
    0.64mm
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    2
  • Height
    660μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.66mm
  • Length
    1.37mm
  • Width
    1mm