  • W1A2YC471MAT2A
W1A2YC471MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W1A2YC471MAT2A
HK JDW NO:
66-W1A2YC471MAT2A
Package:
0504 (1410 Metric)
Purchasing and Inquiry
W1A2YC471MAT2A Overview
In the seated position, the maximum height reaches 0.026 0.66mm.This program operates with 0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm as its size/dimension.(URdc) is the rated (DC) voltage of this electrical device.This chip has a voltage rating of 16V volts.In terms of temperature coefficient, it is X7R.A 0504 (1410 Metric) case is used for packaging the product.A 0.64mm terminal pitch is used for this part.
W1A2YC471MAT2A Features
the maximal height is 0.026 0.66mm
with the size / dimension of 0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm
a rated (DC) voltage of 16V
a voltage rating of 16V volts
A temperature coefficient of X7R
a 0.64mm terminal pitch
W1A2YC471MAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W1A2YC471MAT2A applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
W1A2YC471MAT2A
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0504 (1410 Metric)
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    IPC
  • Size / Dimension
    0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    470pF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Terminal Pitch
    0.64mm
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    660μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.66mm
  • Length
    1.37mm
  • Width
    1mm