  • XA2C64A-7VQG100I
XA2C64A-7VQG100I
advertisement
Manufacturer No:
XA2C64A-7VQG100I
HK JDW NO:
903-XA2C64A-7VQG100I
Datasheet:
XA2C64A-7VQG100I
Description:
0.5mm PMIC CoolRunner II Series XA2C64A 100 Pin 1.8V 100-TQFP
Purchasing and Inquiry
XA2C64A-7VQG100I Overview
There are 64 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.The product is contained in a 100-TQFP package.The device is programmed with 64 I/Os.100terminations are programmed into the device.The terminal position of this electrical component is QUAD.It is powered from a supply voltage of 1.8V.It is a part of family [0].It is recommended to package the chip by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Surface Mountshould be used for mounting the chip.As part of the CoolRunner IIseries, it is a type of FPGA.The chip is programmed with 100 pins.It is also possible to find REAL DIGITAL DESIGN TECHNOLOGYwhen using this device.Its related parts can be found in the [0].It is possible to construct digital circuits using 1500gates, which are devices that serve as building blocks.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.The 100pins are designed into the board.1.9Vrepresents the maximal supply voltage (Vsup).It is recommended that the maximal frequency be lower than 159MHz.Fundamental building blocks consist of 4logic elements/cells.
XA2C64A-7VQG100I Features
100-TQFP package
64 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
100 pin count
100 pins
XA2C64A-7VQG100I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XA2C64A-7VQG100I CPLDs applications.
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Timing control
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Battery operated portable devices
  • Preset swapping
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Field programmable gate
  • Portable digital devices
  • ROM patching
Step5Bar-code shipping tag
XA2C64A-7VQG100I
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2001
  • Additional Feature
    REAL DIGITAL DESIGN TECHNOLOGY
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    XA2C64A
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Number of I/O
    64
  • Number of Logic Elements/Cells
    4
  • Number of Gates
    1500
  • Max Frequency
    159MHz
  • Speed Grade
    7
  • Number of Macro Cells
    64
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Delay Time tpd(1) Max
    6.7ns
  • Height Seated (Max)
    1.2mm