  • XC2C128-4TQ144C
XC2C128-4TQ144C
advertisement
Manufacturer No:
XC2C128-4TQ144C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC2C128-4TQ144C
Package:
TQFP
Datasheet:
XC2C128-4TQ144C
Description:
0.5mm PMIC 144 Pin 1.8V TQFP
Purchasing and Inquiry
XC2C128-4TQ144C Overview
128 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.In the TQFPpackage, you will find it.As a result, it has 100 I/O ports programmed.The device is programmed with 144 terminations.QUADis the terminal position of this electrical part.It is powered from a supply voltage of 1.8V.This part is included in Programmable Logic Devices.There are 144pins on the chip.If this device is used, you will also be able to find [0].If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].ROMless is adopted for storing data.This board has 144 pins.Supply voltage (Vsup) reaches a maximum of 1.9V.The operating temperature should be higher than 0°C.It is recommended to keep the operating temperature below 70°C.In its simplest form, it consists of 8 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximal frequency be less than 0.A programmable logic type is categorized as FLASH PLD.
XC2C128-4TQ144C Features
TQFP package
100 I/Os
144 pin count
144 pins
8 logic blocks (LABs)
XC2C128-4TQ144C Applications
There are a lot of Xilinx XC2C128-4TQ144C CPLDs applications.
  • Bootloaders for FPGAs
  • Random logic replacement
  • Handheld digital devices
  • Power up sequencing
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Dedicated input registers
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Timing control
Step5Bar-code shipping tag
XC2C128-4TQ144C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    20mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    144
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    144
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of I/O
    100
  • Memory Type
    ROMless
  • Propagation Delay
    4.5 ns
  • Turn On Delay Time
    4.5 ns
  • Frequency (Max)
    333MHz
  • Organization
    0 DEDICATED INPUTS, 100 I/O
  • Programmable Logic Type
    FLASH PLD
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    4
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm